Mixture And Alligation – Aptitude Questions And Answers

Here is the right place for the candidates to practice the Questions And Answers of “Mixture And Alligation” topic in Aptitude. In this page, we p[rovided the Questions with an accurate explanation. These Questions will be used for the Session of practice. So do practice these Questions.

Mixture And Alligation – Aptitude Questions And Answers

1. A container contains 40 litres of milk. From this container 4 litres of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. How much milk is now contained by the container?
 
 
 
 

2. Tea worth Rs. 126 per kg and Rs. 135 per kg are mixed with a third variety of tea in the ratio 1 : 1 : 2. If the mixture is worth Rs. 153 per kg, what is the price of the third variety per kg ?
 
 
 
 

3. A milk vendor has 2 cans of milk. The first contains 25% water and the rest milk. The second contains 50% water. How much milk should he mix from each of the containers so
as to get 12 litres of milk such that the ratio of water to milk is 3 : 5?
 
 
 
 

4. Two vessels A and B contain spirit and water in the ratio 5 : 2 and 7 : 6 respectively. Find the ratio in which these mixtures be mixed to obtain a new mixture in vessel C containing
spirit and water in the ratio 8 : 5 ?
 
 
 
 

5. The cost of Type 1 material is Rs. 15 per kg and Type 2 material is Rs.20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then what is the price per kg of the
mixed variety of material?
 
 
 
 

6. A can contains a mixture of two liquids A and B in the ratio 7 : 5. When 9 litres of mixture are drawn off and the can is filled with B, the ratio of A and B becomes 7 : 9. How
many litres of liquid A was contained by the can initially?
 
 
 
 

7. 8 litres are drawn from a cask full of wine and is then filled with water. This operation is performed three more times. The ratio of the quantity of wine now left in cask to that of
the water is 16 : 65. How much wine the cask hold originally?
 
 
 
 

8. A vessel is filled with liquid, 3 parts of which are water and 5 parts of syrup. How much of the mixture must be drawn off and replaced with water so that the mixture may be half
water and half syrup?
 
 
 
 

9. A merchant has 1000 kg of sugar part of which he sells at 8% profit and the rest at 18% profit. He gains 14% on the whole. The Quantity sold at 18% profit is
 
 
 
 

10. A vessel is filled with liquid, 3 parts of which are water and 5 parts syrup. How much of the mixture must be drawn off and replaced with water so that the mixture may be half
water and half syrup?
 
 
 
 

11. A can contains a mixture of two liquids A and B is the ratio 7 : 5. When 9 litres of mixture are drawn off and the can is filled with B, the ratio of A and B becomes 7 : 9. How many
litres of liquid A was contained by the can initially?
 
 
 
 

12. A milk vendor has 2 cans of milk. The first contains 25% water and the rest milk. The second contains 50% water. How much milk should he mix from each of the containers so
as to get 12 litres of milk such that the ratio of water to milk is 3 : 5?
 
 
 
 

13. In what ratio must a grocer mix two varieties of pulses costing Rs. 15 and Rs. 20 per kg respectively so as to get a mixture worth Rs. 16.50 kg?
 
 
 
 

14. A mixture of 150 liters of wine and water contains 20% water. How much more water should be added so that water becomes 25% of the new mixture?
 
 
 
 

15. A vessel contains 20 liters of a mixture of milk and water in the ratio 3:2. 10 liters of the mixture are removed and replaced with an equal quantity of pure milk. If the process is
repeated once more, find the ratio of milk and water in the final mixture obtained?
 
 
 
 

16. In what ratio should two varieties of sugar of Rs.18 per kg and Rs.24 kg be mixed together to get a mixture whose cost is Rs.20 per kg?
 
 
 
 

17. How many liters of oil at Rs.40 per liter should be mixed with 240 liters of a second variety of oil at Rs.60 per liter so as to get a mixture whose cost is Rs.52 per liter?
 
 
 
 

18. Two varieties of wheat - A and B costing Rs. 9 per kg and Rs. 15 per kg were mixed in the ratio 3 : 7. If 5 kg of the mixture is sold at 25% profit, find the profit made?
 
 
 
 


 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here